Co nás čeká ve vývoji cen energií?

Hodilo by se říci: "Jen Bůh to ví."

Ale ve skutečnosti lze na základě odborných znalostí a dlouholetých zkušeností určitou analýzu provést. Předesílám, že následné úvahy a analýzy v tomto článku jsou můj osobní názor, podložený letitou praxí v oblasti energetiky.

Současná situace

V současné geopolitické situaci by bylo ideální, kdybychom nepotřebovali spotřebovávat žádné energie. To je ovšem utopie. 

Evropská politická reprezentace postupně omezuje jaderné elektrárny, utlumuje těžbu uhlí a odstavuje tepelné elektrárny. Zároveň byla omezena dodávka zemního plynu a ropy z Ruska a Ukrajiny. Tyto zdroje by měly být nahrazeny energií ze slunce a větru. Na druhé straně Evropská unie prosazuje zvýšenou spotřebu elektrické energie způsobené elektromobilitou. Bohužel jediný, kdo se vzepřel této politice, jsou fyzikální zákony. 

Předpověď cen energetických komodit je složitá, ale pojďme se na to podívat blíže:

Ropa

Ropa je klíčovou surovinou, která může nahradit nebo vyrábět další energie. Očekávám relativně stabilní ceny s pozvolným růstem odpovídajícím inflaci, vyjma sezónních výkyvů.

Zemní plyn

Dovoz zkapalněného zemního plynu z různých částí světa způsobil zdánlivou stabilizaci cen. Tento stav je ovšem dočasný a změní se, jakmile se plyn začne ve větší míře spalovat v plynových elektrárnách. V okamžiku, kdy se staneme plně závislými na dodavatelích LNG, ceny vzrostou. Americký břidlicový plyn je dražší než ruský plyn, a proto nepředpokládám, že by vedl ke snížení světových cen. Nyní se sice zdá, že ceny plynu klesají, ale poklesy jsou relativní. Ano klesají, ale z jaké cenové hladiny! Pro příklad, pokud cena piva vyskočí ze 40 Kč na 150 Kč a následně klesne na 65 Kč, můžeme to považovat za zlevnění, nebo za politickou mystifikaci? 

Očekávám, že během dvou let se trend opět otočí a ceny plynu meziročně porostou o 5-6 %.

Elektrická energie

Elektrická energie, mám na mysli cenu za 1 MWh, bude kopírovat cenový pohyb vstupních energií na výrobu (plyn, uhlí, ropu). Bohužel to nebude ta část ceny, která bude významně ovlivňovat celkový nárůst ceny. Ten bude způsobovat platba za distribuční poplatky. Současná rozvodná síť není vůbec připravena na tzv. zelenou energii a na elektromobilitu. Energetickým společnostem nezbývá nic jiného, než začít s výstavbou rozvodné sítě a vynakládat obrovské investice. Nejedná se ovšem jen o rozvodnou a distribuční soustavu! Chybí též významným způsobem zdroje elektrické energie, tj. výroba elektrické energie. Při dlouhodobé absenci výstavby jaderných elektráren, se budou muset budovat elektrárny na spalování plynu.

Z uvedeného předpokládám celkový meziroční růst cen elektrické energie o 10 %.

Dotace a ekonomické paradoxy

Systém dotací způsobil, že se z ekonomiky stal tak trochu neudržitelný model. Dotace svým způsobem narušují některé přirozené ekonomické zákony a tím ji deformují. 

Celkově je současná energo-politická situace velmi komplikovaná a tím znesnadňuje rozhodování, jakou cestou se vydat za snižováním energetické náročnosti čehokoliv tak, aby tato snaha primárně nevedla k neúměrné energetické náročnosti při výrobě prostředků na její snížení. Pokud náklady na výrobu technologií pro úspory překročí jejich přínos, nemá takové řešení smysl. Příkladem může být současná elektromobilita, která zatím nenabízí ekologickou ani ekonomickou udržitelnost. To se samozřejmě s vývojem nových poznatků a technologií může v budoucnu změnit.

Cesta společnosti AKIRE

Jsem realista, a proto jsme se ve společnosti AKIRE vydali cestou, kde úspory vycházejí z reálných potřeb a spotřeb moderní civilizace, přičemž energetická náročnost na výrobky vedoucí k jejich dosažení je minimální.

V dalších článcích se podrobněji seznámíme s novými technologiemi.

Vladimír Brandt